HFM

artykulylista3

 

Jorma Design Unity

40 43 HIFI 09 2017 001
Jorma Design to istniejąca od 2002 roku szwedzka firma, specjalizująca się w produkcji okablowania. Kilka modeli gościło już na naszych łamach, jednak warto przypomnieć podstawowe fakty. Zwłaszcza że w katalogu zaszły dość istotne zmiany.

Jorma proponuje okablowanie drogie i bardzo drogie. Analiza szczytu oferty może przyprawić o zawrót głowy. Za pierwszy metr flagowego przewodu głośnikowego Statement trzeba zapłacić... 60 tys. zł. I choć firma proponuje coś również osobom z mniej zasobnym portfelem, to nie zmienia to faktu, że w tym przypadku każdy wydatek będzie odczuwalny.
Przed trzema laty katalog szwedzkiej manufaktury zawierał pięć serii okablowania. Licząc od najwyższej, były to: Prime, Origo, Unity, No. 2 i No. 3. Na samym szczycie aktualnej oferty modeli analogowych dodano linię Statement, zaś No. 2 zastąpiono serią Duality. Wśród przewodów zasilających pomiędzy Unity i Duality wciśnięto jeszcze Laudę (tutaj modeli o nazwach No. 3 i Statement nie znajdziemy, przynajmniej na razie). Listę uzupełniają dwie łączówki cyfrowe.
Seria Unity istnieje od roku 2011. Dostarczony do testu interkonekt wyposażono we wtyki XLR. Metrówka w wersji RCA kosztuje tyle samo, czyli 12000 zł. W obu przypadkach za dodatkowy metr dopłacimy 3000 zł.

KBL Sound Mirror Master Reference

56 59 Hifi 07 2017 001
KBL Sound to już całkiem dobrze znana polska firma. Pomimo zaledwie kilkuletniej działalności, jej katalog jest imponujący. I stale się powiększa.

KBL Sound to kablowy hi-end, i to praktycznie już od podstawowych modeli. Za najtańszą łączówkę Fluid zapłacimy 1750 zł i już modele tej serii (oraz jej poprzedniczki o nazwie Spectre) doczekały się wielu pochwał i rekomendacji prasowych, w tym dwóch nagród roku od nas. Natomiast szczyt oferty to cenowa stratosfera – najdroższa łączówka kosztuje 21500 zł. Zdaję sobie sprawę, że może być jeszcze drożej, ale...

Van den Hul 3T The Cumulus Hybrid

6467122016 001
Van den Hula nie trzeba nikomu przedstawiać. Działa od blisko czterdziestu lat i ani myśli ograniczać się do samych kabli. Oferuje także wkładki gramofonowe, wysokiej klasy przedwzmacniacze korekcyjne, system dzielony (preamp plus monobloki), a nawet filtry zasilania.

Opracowanie wszystkich tych urządzeń wymaga solidnego zaplecza technicznego i naukowego, a to niewątpliwie przydaje się także przy projektowaniu i produkcji kabli.

Hijiri Nagomi

042 045 Hifi 11 2016 001
Kazuo Kiuchi zabił mi ostatnio ćwieka. Jego nowa łączówka (test w „HFiM 3/2016”) spodobała mi się na tyle, że zdecydowałem się na upgrade systemu. Część osób uzna, że to zakup pozbawiony sensu, bo kto przy zdrowych zmysłach wydaje na kabel prawie tyle, co na odtwarzacz CD? Ano, na przykład ja.Kabelek jest zamówiony, ale jeszcze na niego czekam. Mniej niecierpliwie niż na premierę głośnikowego, bo ponoć tu dopiero szykuje się rewelacja. Przypomina mi to sytuację, kiedy siedzimy w restauracji i zamawiamy ruskie pierogi, z których słynie. Kuchnia pracuje pełną parą, a nam już cieknie ślinka. Żeby choć na chwilę oszukać nasz apetyt, kelner przynosi czekadełko.